A község nagy kiterjedése s az egyes falurészeknek az iskolától való nagy távolsága szükségessé tette, hogy a messzibb eső falurészre egy új iskolát építsenek. Ezzel a tervvel 1892-ben foglalkoztak Tófalvában, a község északi részén. „Fióknéptanodát” építettek volna, de az anyagiak hiánya miatt semmi sem lett belőle.
1923-ban elhatározták a tófalvi iskola felépítését az I.- II. osztályosok részére, de az építkezésre ekkor sem került sor.
Végül is 1934-ben indították be az első állami iskolát (a mai tófalvi iskola). Első igazgató-tanítója Andrei Rusu volt. Az állami iskola felépült, de kezdetben gyermekhiány végett nem működött, ugyanis a szülők a falu római katolikus iskolájába íratták a gyerekeiket. Ezzel magyarázható, hogy 1934. február 5-én Zetelakára „kiszállt” a megyei tanfelügyelő és jegyzőkönyvet készített a beiskolázásról.
Tekintettel arra, hogy a községben elkészült állami iskola 1933. szeptember 1-től a tanulók hiánya miatt nem tudta a hívatását betölteni, utasították a Római Katolikus felekezeti iskola igazgatóságát, hogy a létszámon felüli tanulókat irányítsák át az állami iskolába Végül is az oktatás 1940-ig román nyelven folyt. A bécsi döntés után újra visszaállt a magyar nyelvű oktatás.
Az iskolában eleinte a négy osztályteremben elemi oktatás folyt. Az épület bal szárnyán helyezkedett el a tanítói lakás, az udvaron a konyha.
Később a tanítói lakásból két csoportszobát és egy öltözőt meg benti illemhelyet alakítottak ki.
A tófalvi iskola jelenleg 6 tanerős oktatási intézmény, jól képzett pedagógusokkal rendelkezik, ahol 5 tanító és 1 óvónő fejti ki az oktatató- nevelői tevékenységet. Munkájukat egy takarítónő és egy karbantartó könnyíti meg.
Az iskola Tófalvi Elemi Iskola néven a Dr. P. Boros Fortunát Középiskola alegységeként működik. Az oktatás modern, tágas tantermekben folyik.
A 2003-as tanévtől kezdődően az iskolát teljesen felújították, kijavították a málladozó falakat, kicserélték a villamos vezetékeket, az iskola udvarán kazánházat és modern illemhelyet építettek. Ezt követően bevezették a központi fűtést, kicserélték a termekben levő világítótesteket. Világbanki támogatással az iskola új bútorzatot kapott, bővült az egység szemléltető anyagtára.
2008-ban egy modern számítógépes hálózattal egészült ki az iskola didaktikai felszereltsége, amely lehetőséget biztosít a kisiskolásoknak az alapfokú számítógép kezelés elsajátítására és érdekesebbé tette az oktatást.
Mivel az előkészítő osztály bevezetése miatt szükségessé vált egy új tanterem építése, 2014-ben az iskola udvarára egy új modern egytermes épületet épített a helyi önkormányzat. Így megoldódott a tanteremhiány kérdése.
2017-ben igény született arra, hogy egy teljes felújítást végezzenek az épületen. Szóba jött az épület elbontása is, de az építkezési szakértő véleménye az volt, hogy az épület megmenthető, nem kell lebontani. Végül 2019- nyarán nekifogott az építő cég és az alapoktól a tetőig teljes felújításon esett át az épület. Az iskola felújítási programja végül is 2021 nyarán fejeződött be.
A tantermek a mai igényeknek megfelelően a legmodernebb technikai felszereltséget kapták. Minden osztályban okostábla van, ugyanakkor az osztálytermek és az iroda teljes bútorzatát is kicserélték. Mozgássérült feljárót építettek, megkönnyítve a tolószékes diákok tantermekbe való bejutását.
További terveinkben szerepel az iskola udvarának rendbetétele, zöldövezetek kialakítása és egy modern játszótérrel való felszerelése.
Az iskolában tanító pedagógusok:
Pedagógusaink az iskolai tevékenységeken kívül az extracurriculáris tevékenységekben is jeleskednek, így próbálják hatékonyabbá tenni a gyerekek oktatását, nevelését, ugyanakkor e kettős cél nagyban hozzájárul a pedagógus- diák; pedagógus – szülő kapcsolatának erősítéséhez.
Iskolánk tanulói minden évben versenyeken vesznek részt, megszervezzük a szerepléseket, kirándulásokat, az ünnepeket.
Vegyes csoport 17 gyerekkel, Boros Enikő Ilona óvónő.
Dénes Klára tanítónő
Balázs Éva-Kinga tanítónő
Kovács Anna-Mária tanítónő
Kerekes Előd tanító
Karsai András tanító